Sezóna 2014
1.1.2015Sezóna 2014 v číslech (hráči a kluby)
Loňská sezóna je již definitivně za námi a tak se opět nabízí její rekapitulace vyjádřená v číslech. Kdo vyhrál nejvíce turnajů? Kdo získal nejvíc medailí? Kdo trávil na turnajích každý víkend? Kdo byl nejúspěšnější ženou a juniorem? A který klub dominoval? Tato a další zajímavá fakta odkrývají letošní statistiky.
Nejúspěšnější hráč
Nejúspěšnějším hráčem se stává ten, který v sezóně vyhrál nejvíce turnajů ČAPEK, do kterých nejsou započítávány turnaje doprovodné. Loni se jím stal Tomáš Michálek, jenž nasbíral sedm celkových vítězství. Letos nikdo na sedm prvních míst nedosáhl a výsledky byly celkově mnohem vyrovnanější. Letošní sezóna má hned tři vítěze, kterými jsou otec a syn Korešovi (PC České Budějovice) a Michal Habásko (AURA Havlíčkův Brod). Společně dosáhli na pět vítězství a za svými zády nechali se čtyřmi výhrami Hanu Šrubařovou, Petra Juráně, Iva Michálka (všichni Carreau Brno), Jindřicha Kaucu (PC Kolová) a Jana Charváta (Fenyx Adamov). O třetí místo se třemi výhrami se pak dělí hned třináct hráčů.
1. místo: Jiří Koreš starší, Jiří Koreš mladší, Michal Habásko (5)
2. místo: Hana Šrubařová, Jan Charvát, Jindřich Kauca, Petr Juráň, Ivo Michálek (4)
3. místo: Milan Hašek, Jiří Grepl, Josef Kuchler, Roman Krassa, Radek Netušil, Zbyněk Jakeš, Lenka Svobodová, Jakub Konšel, Pavel Hodboď, Michal Preuss, Luboš Srnský, Tomáš Michálek, Jan Michálek (3)
Absolutní pořadí podle síly
Celkové pořadí na žebříčku podle bodů každý zná nebo si jej může lehce dohledat, ale jak by žebříček vypadal, kdyby byl seřazen podle síly? Pořadí by zůstalo poměrně zachované, ale k hlavní změně by došlo v čele žebříčku. Vítězem by se stal Ivo Michálek, který by se sílou 54,5 přeskočil bodového vítěze Jiřího Koreše mladšího. Ten by skončil na děleném druhém místě se svým otcem a třetí místo by obsadil Michal Habásko.
1. místo: Ivo Michálek (síla 54,5)
2. místo: Jiří Koreš mladší, Jiří Koreš starší (síla 53,75)
3. místo: Michal Habásko (síla 50,88)
Žebříček žen
Tím, že v Česku hrají ženy zpravidla dohromady s muži, je často těžké udělat jejich objektivní srovnání. Nabízí se výsledky z českého mistrovství žen, ale zajímavé je také podívat se, jak by vypadal individuální žebříček žen. Vítězkou by se stala Hana Šrubařová, které ve smíšeném žebříčku patří místo páté. Na druhou pozici by se dostala Jana Krpcová (HRODE Krumsín), která je jinak třináctá, a třetí místo by obsadila Veronika Slobodová (POP Praha), která spolu s muži okupuje dvacátou příčku.
1. místo: Hana Šrubařová
2. místo: Jana Krpcová
3. místo: Veronika Slobodová
Žebříček juniorů
Stejná situace jako se ženami je v Česku s juniory. Jak by tedy vypadal žebříček jen s juniory? Vítězství by bral Luboš Srnský (1.KPK Vrchlabí), kterému jinak patří až třicáté šesté místo. Druhá příčka by připadla Janu Charvátovi, který jinak skončil na místě pětačtyřicátém, a na třetí pozici by se umístil Vojtěch Žiak (PAK Albrechtice), který je v celkové žebříčku osmačtyřicátý.
1. místo: Luboš Srnský
2. místo: Jan Charvát
3. místo: Vojtěch Žiak
Nejčastěji hrající hráč
Zatímco někteří hráči se na turnajích objevují jen sporadicky, u některých se ani není třeba dívat, zda jsou přihlášeni, a víte jistě, že na ně narazíte ať už v Chebu nebo Albrechticích. Loni trávili víkend co víkend v prachu pétanque hřišť manželé Demčíkovi, kteří za sezónu stihli odehrát úctyhodných třicet turnajů, do kterých se nepočítají turnaje doplňkové. Jiřina Demčíková (PK Jupiter Vědomice) si tento vysoký standard přenesla i do letošní sezóny, ačkoli výrazně polevila a stihla „jen“ dvacet osm turnajů. I tak to ovšem letos stačilo na vítězství, které s ní sdílí ještě Pavla Beranová ze stejného klubu, Petr Šmíd (AURA Havlíčkův Brod) a Jindřich Kauca. Pouze o turnaj méně mají Martin Pírek (HRODE Krumsín) a Ivo Michálek a dvacet šest turnajů stihla odehrát čtveřice hráčů.
1. místo: Jiřina Demčíková, Pavla Beranová, Petr Šmíd, Jindřich Kauca (28)
2. místo: Martin Pírek, Ivo Michálek (27)
3. místo: Jan Krpcová, Veronika Slobodová, Petr Lukáš, Michal Preuss (26)
Nejvíce medailí z českých mistrovství
Je hezké, když člověk vyhraje turnaj, nebo když se mu podaří nahodit košonek hned na první pokus, ale vyhrát mistrovství, nebo z něj aspoň získat medaili, to je vždy trochu víc. Jak se v tomto ohledu dařilo českým hráčům? Hned pět medailí získal Ivo Michálek, který bral dvě zlaté za titul ve dvojicích a klubech, stříbrnou za jednotlivce a dvě bronzové za trojice a muže. O jednu méně získala Hana Šrubařová a Jan Michálek a tři medaile si za sezónu na krk pověsili Luboš Srnský, Daniel Bílek (oba 1.KPK Vrchlabí), Tomáš Kutý (SKP Hranice VI – Valšovice), Petr Juráň a Tomáš Michálek (oba Carreau Brno).
1. místo: Ivo Michálek (2 - dvojice, kluby, 1 - jednotlivci, 2 – trojice, muži)
2. místo: Hana Šrubařová (4 – ženy, jednotlivci, mixy, kluby), Jan Michálek (2 – dvojice, kluby, 2 – trojice, muži)
3. místo: Luboš Srnský (1 – junioři; 2 – muži, kluby), Daniel Bílek (3 – muži, mixy, kluby), Tomáš Kutý (1 – muži, 1 – dvojice, 1 – střelba), Petr Juráň (3 – muži, mixy, kluby), Tomáš Michálek (1 – kluby, 2 – trojice, muži)
Pořadí klubů podle medailí z českých mistrovství
Vytvořit pořadí klubů podle zisku medailí za sezónu je poněkud ošemetné, neboť je těžké rozhodnout, zda zařazovat mistrovství klubů. Pokud ano, pořadí začíná být velmi ovlivněno právě tímto mistrovstvím, na druhou stranu není správné toto mistrovství ignorovat. Nakonec jsem zjistil, že kluby celkové pořadí téměř neovlivní, přesto uvádím výsledky s přítomností i absencí mistrovství klubů. Na prvním místě se umístilo Carreau Brno, které získalo dvacet šest medailí (bez klubů šestnáct). Druhá příčka patří 1.KPK Vrchlabí s šestnácti medailemi (bez klubů deset) a na bronzové pozici se umístil POP Praha s desíti medailemi (bez klubů čtyři), případně PEK Stolín se šesti.
1. místo: Carreau Brno (26/16)
2. místo: 1:KPK Vrchlabí (16/10)
3. místo: POP Praha (10/4), PEK Stolín (6)
Pořadí klubů dle šesti nejlepších hráčů v celostátním žebříčku
Úspěšnost a síla jednotlivých klubů je možná ještě patrnější, pokud je srovnáme podle šesti nejlepších hráčů z jednotlivých klubů. Vítězem se stalo Carreau Brno, které při součtu bodů šesti nejlepších hráčů dosáhlo čísla 22 477. Za zády nechalo POP Praha, který získal 19 348 bodů, a SKP Hranice VI – Valšovice se 17 333 body.
1. místo: Carreau Brno (18 členů) – 6 nejlepších hráčů v celostátním žebříčku: Ivo Michálek (2.), Petr Juráň (3.), Hana Šrubařová (5.), Tomáš Michálek (10.), Jan Michálek (12.), Pavel Hodboď (23.)
2. místo: POP Praha (19 členů) – Michal Preuss (8.), Jakub Konšel (11.), Ondřej Preuss (16.), Veronika Slobodová (20.), Jan Resl (28.), Romana Hodboďová (32.)
3. místo: SKP Hranice VI – Valšovice (18 členů) – Jiří Grepl (7.), Tomáš Kutý (9.), Zbyněk Jakeš (25.), Lenka Svobodová (34.), Miloslava Kutá (49.), Petr Tománek (56.)
Sezóna 2014 v číslech (turnaje)
Oproti statistikám z let minulých se letošní číselné bilance a souhrny rozrostly o nové údaje, což vedlo k rozhodnutí letošní resumé rozdělit vedví. První část přinesla výsledky hráčů a klubů, druhá část je zaměřená především na turnaje.
Přehled MČR
Stejně jako v sezóně 2013 se loni na území naší republiky odehrálo hned deset mistrovství. Zatímco menší úbytek hráčů nastal u jednotlivců a střelbě na přesnost, větší zájem panoval o zbylá mistrovství. Na trojice do trojských zahrad dorazilo oproti loňsku o dvacet tripletů více, na 55+ o osm trojic, na ženy o tři a na dvojice o patnáct párů. Největším překvapením podle nasazení bylo vítězství trojice Hnilica-Březina-Hejl starší na mistrovství trojic. Naopak překvapení nepřipustil Jiří Koreš mladší, který si ve střelbě na přesnost dokráčel již ke svému čtvrtému titulu k této dovednostní soutěži. Ještě o jeden titul více se podařilo díky minulé sezóně získat klubu Carreau Brno, které se stalo již popáté českým mistrem, navíc zkompletovalo zlatý hattrick z posledních tří sezón.
MČR žen: týmů: 15/ kvalita: 33,1/ vítězky: Lucie Venclová, Romana Hodboďová, Hana Šrubařová, Alice Hančová
MČR jednotlivců: 123/ 47,6/ Hana Šrubařová
MČR ve vyrážení: 53/ 45,9/ Jiří Koreš mladší
MČR trojic: 69/ 48,8/ Jiří Březina, Pavel Hnilica, Pavel Hejl starší
MČR mužů: 16/ 47,7/ Petr Juráň, Tomáš Kutý, Franck Ferlay, Jaroslav Vlk
MČR mixů: 74/ 46,2/ Hana Šrubařová, Petr Juráň
MČR dvojic: 78/ 48/ Ivo Michálek, Jan Michálek
MČR 55+: 22/ 31,3/ Lenka Krejčínová, Alena Vaníčková, Leoš Krejčín, Rudolf Vaníček
MČR juniorů: 7/ ?/ Jan Charvát, Luboš Srnský
MČR klubů: Carreau Brno
Centrope Cup
Centrope CUP je seriál šesti turnajů, které se hrají v Česku, Polsku, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku. Stejně jako loni i letos nebyla česká účast na většině těchto turnajů příliš velká. Hráči často preferují domácí turnaje, které vycházejí lépe ekonomicky a někdy jsou i kvalitnější. Už několik let reputace tohoto mezinárodního konceptu lehce upadá a přispívá k tomu také nejednotnost pravidel. Češi se většiny těchto turnajů účastní poskrovnu, což dokládá fakt, že ani jeden hráč se nezúčastnil celého seriálu. Přesto patří čeští hráči mezi ty nejčastěji jezdící.
V aktivitě vévodí Čechům Jakub Konšel, který vynechal pouze Slovinsko, kam v loňské sezóně nezavítal žádný Čech. Po čtyřech odehraných turnajích pak má Jiří Koreš starší, manželé Lukášovi, Veronika Slobodová, Michal Preuss a Ivo Michálek. I přesto se ale Čechům podařilo bez velkých obtíží celou soutěž vyhrát, což svědčí o ještě větším úpadku v ostatních zemích. Česko získalo i díky dvěma prvním místům a jednomu druhému, jednomu třetímu a jednomu čtvrtému místu 289 bodů a zvítězilo před druhým Polskem se 189 body. Po loňské odmlce, kdy vítězství slavilo Slovinsko, se Česko vrátilo opět na vrchol.
CC Maďarsko: týmů: 32/ českých účastníků: 3/ vítězové: László Nagy, Gál Károly, Zoltan Kovacs/ nejlepší české umístění: 2. místo – Jakub Konšel, Ivo Michálek, Jan Michálek
CC Polsko: 65/ 71/ Rafał Teufel, Karol Szulc, Artur Pacześniak/ 4. místo – Oldřich Mallat, Martin Trudič, Pavel Klenner
CC Slovinsko: 37/ 0/ Stanislav Novak, Adam Sefič, Dragan Antonijevič/ 0
CC Česko: 81/ 183/ Makhlouf Salmi, Khim Him Yuth, Mohamed Kalaidji/ 3. místo – Jakub Konšel, Luboš Srnský, Petr Fuksa
CC Slovensko: 82/ 62/ Hana Šrubařová, Petr Juráň, Franck Ferlay
CC Rakousko: 59/ 17/ Jiří Grepl, Ivo Michálek, Tomáš Michálek
1. místo: Česko – 289 bodů
2. místo: Polsko – 189 bodů
3. místo: Slovinsko – 177 bodů
4. místo: Maďarsko – 111 bodů
5. místo: Německo – 95 bodů
6. místo: Rakousko – 63 bodů
7. místo: Slovensko – 39 bodů
České turnaje – trojice
Kromě mistrovství a Centrope se v Česku hrály i turnaje trojic. Osm z nich spadalo do kategorie prestige, což je o tři více než loni. Patnáct zbylých bylo zařazeno do kategorie regional. Nejvíce týmů na prestižním turnaji bylo tak jako loni na brněnském Vars Cupu, druhé místo obsadil turnaj O pohár CdP Loděnice a třetího nejvyššího počtu dosáhla VC pivovaru Litovel. Nejvyšší kvality dosáhl loděnický turnaj, stříbro bral turnaj na brněnském hradě Veveří a třetí místo opět připadlo slatinskému turnaji z kraje sezóny.
Na regionální turnaj dorazilo nejvíce hráčů do Loděnic na Gekona – O křišťálovou tašku, druhé místo obsadil loňský vítěz Zlaté prasátko a na třetím místě skončil Litovel Open. Ten naopak získal prvenství v ohledu kvality, druhé místo připadlo Zlatému prasátku a třetí skončil Gekon.
Prestige – počet týmů:
1. místo: O pohár města Brna – Vars Cup (63)
2. místo: O pohár CdP Loděnice (51)
3. místo: VC pivovaru Litovel (47)
Prestige – síla:
1. místo: O pohár CdP Loděnice (48,2)
2. místo: O pohár města Brna – Vars Cup (47)
3. místo: VC pivovaru Litovel (46,2)
Regionály – počet týmů:
1. místo: Gekon – O křišťálovou tašku (46)
2. místo: Zlaté prasátko (39)
3. místo: Litovel Ópn (36)
Regionály – síla:
1. místo: Litovel Ópn (43,9)
2. místo: Zlaté prasátko (41,7)
3. místo: Gekon – o křišťálovou tašku (41,3)
České turnaje – dvojice
Dvojice jsou disciplína, která je v Česku velice oblíbená, neboť si každý více zahraje a účastní se také více týmů. Jelikož jsou ale královskou disciplínou trojice, prestige byly ve dvojicích pouze dvě. Tou početnější i kvalitnější bylo Velikonoční vejce, druhé místo obsadila GP Egrensis. Naopak s regionaly se doslova roztrhl pytel a uspořádalo se jich úctyhodných třicet tři. Nejvíce hráčů dorazilo jako již tradičně na 18. Prvomájové koule Barona Prášila, druhou příčku obsadily shodně dva turnaje a to Saharský pohár a Krakonošovy koule a na třetím místě se umístil Memoriál CdP Loděnice. Nejvyšší síly dosáhl Podřipský pohár, následován Saharským pohárem a Memoriálem CdP Loděnice.
Prestige – počet týmů:
1. místo: Velikonoční vejce (52)
2. místo: GP Egrensis (43)
Prestige – síla:
1. místo: Velikonoční vejce (45,7)
2. místo: GP Egrensis (40,7)
Regionály – počet týmů:
1. místo: 18. Prvomájové koule Barona Prášila (62)
2. místo: Saharský pohár/ Krakonošovy koule (59)
3. místo: Memoriál CdP Loděnice (53)
Regionály – síla:
1. místo: Podřipský pohár (42,6)
2. místo: Saharský pohár (42,5)
3. místo: Memoriál CdP Loděnice (42,1)
České turnaje – jednotlivci
Turnajů jednotlivců nebylo mnoho. Kromě MČR byly zorganizovány jen tři turnaje, které byly regionální kategorie. Nejvíce hráčů dorazilo na Karlův jarní pohár, zatímco nejvyšší síly dosáhl Valšovický pohár.
Počet týmů:
1. místo: Karlův jarní pohár (49)
2. místo: Valšovický pohár (47)
3. místo: Albrechtický kahan (39)
Síla:
1. místo: Valšovický pohár (36)
2. místo: Albrechtický kahan (31,8)
3. místo: Karlův jarní pohár (29,3)
Nejaktivnější organizátoři
Některé české kluby za celou sezónu neuspořádají ani jeden turnaj, některé své síly vrhají na jeden klíčový turnaj a některé kluby jsou organizačně více než činní. Většinou je to dáno vlastnictvím pétanque areálu, což se v letošní sezóně prokázalo stejně jako loni. Šest turnajů ČAPEK, které navíc nejsou doprovodné, uspořádala PC Kolová a obhájila fiktivní titul nejpilnějšího pořadatele. Oproti loňsku však letos není sama. Na špici ji totiž se stejným počtem turnajů doplňuje CdP Loděnice a PC Sokol Lipník. Pět turnajů se poté podařilo uspořádat PK Jupiter Vědomice a po čtyřech turnajích uspořádali C.T.P. Club Ořech, Slope Brno, Klip Litovel a PK 1293 Vojnův Městec.
1. místo: PC Kolová (Čarodějnické koule, XVIII. Kolovská koule, Václavská podkova, Přebor KV a PLZ kraje – Memoriál Mirka Valenty, Podzimní koule, Svatoštěpánská koule), CdP Loděnice (Nakashi Cup, Karlův jarní pohár, Memoriál CdP Loděnice, MČR žen, Gekon – O křišťálovou tašku, O pohár CdP Loděnice), PC Sokol Lipník (Jarní lipnické koule, Košónek Zdeňka Vavroviče, Prvomájový lipnický turnaj, Noční čarodějnice, Svatováclavské dukáty, Podzimní lipnické koule)
2. místo: PK Jupiter Vědomice
3. místo: C.T.P. Club Ořech, Slope Brno, Klip Litovel, PK 1293 Vojnův Městec
Převzato z Kulového blesku.